Z roku na rok kary za brak OC stają się coraz bardziej dotkliwe. Jest to sposób, aby mobilizować niesolidnych właścicieli do wypełniania swoich obowiązków. Należy wiedzieć, że na ryzyko pojawienia się konsekwencji narażamy się już wtedy, gdy przerwa pomiędzy polisami wynosić będzie jeden dzień.
Jaka jest wysokość kary za brak OC?
Obliczając wysokość kary pod uwagę brane są różne czynniki, w tym rodzaj pojazdu oraz liczbę dni pozostawania pojazdu bez OC. W praktyce do wyznaczania wysokości kary wykorzystuje się określone przedziały: brak ubezpieczenia nie przekraczający 3 dni, od 4 do 14 oraz powyżej 14 dni. Najbardziej dotkliwe kary dotyczyć będa oczywiście właścicieli pojazdów ciężarowych, a najniższe dla jednośladów. Wysokość kary ustalana jest w odniesieniu do płacy minimalnej brutto w danym roku kalendarzowym. W przypadku samochodów osobowych, gdy przerwa w OC jest dłuższa niż 14 dni, kara wynosi dwukrotną wartość minimalnego wynagrodzenia brutto, w przypadku samochodów ciężarowych jest to trzykrotność tej wartości, natomiast dla właścicieli jednośladów jest to 1/3 wartości.
Jak uniknąć kary za brak OC?
Podstawą jest oczywiście dopełnienie obowiązku ubezpieczeniowego. Jeśli jednak dostałeś wezwanie do zapłaty z UFG, a Twój pojazd był ubezpieczony. Sytuacja taka jest jak najbardziej możliwa, jednak aby uniknąć opłaty musisz udowodnić, że jest to błędem, wynikającym np. z nieprzekazania informacji przez firmę ubezpieczeniową.
Zdarza się tak, że możesz dostać wezwanie do zapłaty dotyczące auta, które sprzedałeś. Co wtedy? Na Twoich barkach spoczywa obowiązek przedstawienia dokumentów sprzedaży oraz wskazania nowego właściciela, który będzie odpowiedzialny za powstałe zadłużenie.
Zobacz inne wpisy: