Ubezpieczenia

Sprzedałeś pojazd? Sprawdź, jakie masz obowiązki

Branża samochodowa miewa się bardzo dobrze. Ludzie nadal bardzo chętnie kupują nowe samochody, przy czym nowe nie zawsze oznacza prosto z salonu. Zbycie pojazdu niesie ze sobą określone konsekwencje. O fakcie tym należy powiadomić starostwo powiatowe, a także towarzystwo ubezpieczeniowe.

Zgłoszenie zbycia pojazdu

Jeśli sprzedasz pojazd masz obowiązek poinformować firmę ubezpieczeniową o tym fakcie. Konieczne jest dostarczenie dokumentu potwierdzającego wykonanie czynności. Podstawą zgłoszenia będzie podpisana przez ciebie i nowego właściciela umowa kupna-sprzedaży. Jest to obowiązek, ale pamiętaj, że szybkie zgłoszenie leży w twoim interesie. Dlaczego? Jeśli po sprzedaniu pojazdu nowy właściciel lub osoba, której powierzył pojazd spowoduje wypadek, wówczas firma ubezpieczeniowa może Ciebie, jako właściciela polisy obciążyć nie tyle kosztami, co przypisać konsekwencje do Ciebie i to Twoje zniżki i benefity ucierpią na skutek szkody, której nie spowodowałeś. Nie brzmi zachęcająco, prawda?

Pamiętaj, że zgodnie z przepisami prawa masz obowiązek zgłosić firmie ubezpieczeniowej fakt sprzedaży pojazdu w ciągu 14 dni od daty dokonania czynności. Ważna jest również forma – musisz to zrobić pisemnie, jednocześnie wskazując dokładne dane nowego właściciela.

Nie zgłosiłeś sprzedaży ubezpieczycielowi – jakie konsekwencje poniesiesz?

Zgłoszenie zbycia pojazdu jest ważne także dlatego, że w przypadku gdy polisa płatna była w ratach, to obowiązek zapłaty kolejnej raty spadnie na Ciebie, a nie na nowego właściciela. Chyba, że zgłosisz sprzedaż, wówczas informacja o konieczności opłacenia raty zostanie skierowana do nowego posiadacza pojazdu.

 

Zobacz też:

Ubezpieczenie samochodu dzień po rejestracji

Dwóch współwłaścicieli samochodu a ubezpieczenie OC/AC

Ile wzrośnie OC po stłuczce?

Jak ubezpieczyć auto nie będąc właścicielem?

Ubezpieczenie dealerskie

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/