Ubezpieczenia

Szkoda całkowita a koszt naprawy auta

Każdy pojazd posiada określoną wartość. W chwili kolizji lub wypadku znacznie ona spada. W zależności od stopnia zniszczenia auta ubezpieczyciel może podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania lub orzeczeniu szkody całkowitej. Który wariant zostanie wybrany? Wszystko zależy od tego, jakie auto posiadasz i do jak dużych uszkodzeń doszło?

Koszt naprawy auta po kolizji

Koszt naprawy auta po wypadku czasem może być naprawdę wysoki. Towarzystwa ubezpieczeniowe podejmując decyzję o wypłacie odszkodowania biorą pod uwagę wiele czynników. Podstawą jest auto – czy jest to nowy czy stary samochód? Ale także jak bardzo został uszkodzony. Koszty naprawy oceniane są w oparciu o wskazane przez rzeczoznawcę uszkodzenia oraz na podstawie katalogu, określającego koszt poszczególnych części i napraw. Gdy całkowity koszt zostanie już określony, to można przejść do weryfikacji sposobu wypłaty odszkodowania. Jednak jeśli koszt naprawy przewyższy wartość pojazdu ubezpieczyciel skorzysta z alternatywnej metody rozliczenia szkody.

Zwrot kosztów naprawy czy szkoda całkowita?

W zależności od przeprowadzonych kalkulacji firma może podjąć decyzję o wypłacie odszkodowania lub ustaleniu szkody całkowitej. Wszystko zależy od początkowej wartości pojazdu, sprzed wypadku. Gdy tylko okaże się, że naprawa byłaby wyższa niż wartość – to zostaje podjęta decyzja o szkodzie całkowitej. Opłacalność naprawy określana jest w zależności od ubezpieczenia, z którego ma być wypłacone świadczenie. W przypadku OC zazwyczaj próg opłacalności naprawy określany jest na pułapie 100%, a w przypadku AC może to być juz 70%.

 

Pozostałe wpisy:

Jazda bez ubezpieczenia

Kiedy trzeba wymienić dowód rejestracyjny samochodu

Samochód z Niemiec

Najtańsze nowe samochody

Regres ubezpieczeniowy

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/