Ubezpieczenia

Przerwa w OC co musisz o niej wiedzieć?

W kontekście polisy OC musisz wiedzieć, że wyróżnia się dwa terminy dotyczące jej ciągłości. W dalszym ciągu kierowcy i właściciele mylą je, chociaż w praktyce oznaczają one całkowicie różne rzeczy. Chodzi o brak ciągłości polisy i pominięcie zapłaty. Jaka jest różnica? Wyjaśniamy!

Pominięcie zapłaty

O pominięciu zapłaty mówi się wtedy, gdy posiadacz polisy zwyczajnie zapomni o uregulowaniu kolejnej raty ubezpieczenia. Opóźnienie może mieć różne przyczyny, od problemów finansowych, po zwykłe roztargnienie. Najważniejszą kwestią jest to, że polisa OC nie przestaje obowiązywać. Zatem pojazdem można poruszać się bez żadnych przeszkód, pozostaje wyłącznie kwestia uregulowania należności względem towarzystwa ubezpieczeniowego. W ujęciu prawny pominięcie zapłaty nie powoduje problemów związanych z brakiem ciągłości polisy. W konsekwencji opóźnienia w zapłacie firma ubezpieczeniowa może naliczyć odsetki bądź ograniczyć zniżki lub rabaty w przypadku kolejnej polisy.

Przerwa w ciągłości OC

Dużo poważniejszą sprawą jest przerwa w ciągłości OC. Jeśli znalazłeś się w takiej sytuacji, to jak najszybciej skontaktuj się z firmą ubezpieczeniową i podpisz polisę. Im krótszy okres bez ubezpieczenia, tym niższa kara zostanie naliczona. Co więcej, wysokość ewentualnej kary zależy również od rodzaju ubezpieczonego pojazdu. Najbardziej dotkliwa dotyczy oczywiście właścicieli samochodów ciężarowych.

Przerwa w ciągłości OC jest bardzo poważnym wykroczeniem, które może wiązać się z kolejnymi, nieprzyjemnymi konsekwencjami. Jeśli w tym czasie spowodujesz wypadek, to UFG wypłaci odszkodowanie, a następnie zwróci się do Ciebie o zwrot.

 

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/