Ubezpieczenia

Czym grozi przerwa w ubezpieczeniu OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne posiadać musi każdy pojazd, niezależnie od tego czy porusza się po drogach publicznych czy stoi w garażu pod domem. Może nawet być niesprawny, niezdolny do jazdy, a OC i tak należy opłacić. Jest to obowiązek, o którym nie warto zapominać, ponieważ brak OC wiąże się z bardzo poważnymi i dotkliwymi sankcjami.

Kiedy zdarza się przerwa w ubezpieczeniu OC?

Sytuacja taka ma miejsce wtedy, gdy np. po zakupie auta używanego nie skontaktujemy się na czas z dotychczasową lub inną firmą ubezpieczeniową. W obecnym stanie prawnym polisa przyjęta wraz zakupem auta wygasa automatycznie z dniem jej zakończenia. Jeśli się o tym nie pamięta – wówczas łatwo przegapić termin i narazić się na konsekwencje.

Podobnie może być w przypadku kupna auta w komisie. Nie każdy wie, ale właściciele komisów skorzystać mogą ze specjalnych warunków, ubezpieczając pojazd tylko na 30 dni. Jest to dla nich korzystne rozwiązanie, pozwalające redukować koszty. Natomiast tego typu polisy nie ulegają automatycznemu przedłużeniu i konieczne jest pilnowanie terminów.

Sankcje za niedopełnienie obowiązków

Bez względu na powód niedopełnienia obowiązku przedłużenia polisy właściciel pojazdu naraża się na określone konsekwencje. Przede wszystkim każdy dzień zwłoki, czyli okresu gdy nie została zawarta kolejna polisa to określone kary finansowe. Z roku na rok są one coraz wyższe, co pozwala motywować nawet najbardziej opornych właścicieli przed unikaniem obowiązku.

 

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/