Ubezpieczenia

Jakie kary za brak ubezpieczenia?

Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego jest bardzo poważnym wykroczeniem. Nie ma znaczenia z jakiego powodu obowiązek nie został dopełniony, konsekwencje są naprawdę dotkliwe. Z jaką karą musisz liczyć się za brak oc?

Brak polisy OC w jakich sytuacjach jest to możliwe?

Zdarza się, że nie pamiętasz dokładnie do kiedy posiadasz aktualna polisę. Co wtedy? Możesz sprawdzić na dokumencie potwierdzającym opłatę poprzedniej składki, do kiedy ona obowiązuje. Jednak jeśli przegapiłeś odpowiednią datę to nic szczególnego się nie dzieje, bo towarzystwo ubezpieczeniowe automatycznie przedłuży polisę oraz przypomni Ci o konieczności uregulowania opłaty za polisę. Jak to się może zdarzyć, że utracisz polisę?

W obecnym stanie prawnym po zakupie samochodu używanego możesz korzystać z polisy poprzedniego właściciela, jednak gdy dobiegnie ona końca nie przedłuży się automatycznie. Jest to bardzo ważne, aby pamiętać o przedłużeniu polisy lub podpisaniu nowej umowy ubezpieczenia.

Drugą spotykaną sytuacją jest taka, w której pojazd został sprowadzony z zagranicy i właściciel komisu wykupił dla niego OC krótkoterminowe. Taka 30 dniowa polisa nie jest przedłużana automatycznie, a przed jej upływem koniecznie jest zawarcie nowej umowy.

Kara za brak OC

Brak obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego podlega karze. Zgodnie z regulacjami ważny jest rodzaj pojazdu oraz okres w jakim pojazd nie posiadał OC. Najwyższe sankcje, aż trzykrotność minimalnego wynagrodzenia brutto dotyczą właścicieli pojazdów ciężarowych, których okres braku ubezpieczenia przekracza 14 dni.

 

Zobacz inne wpisy:

Ubezpieczenie auta na angielskich tablicach w Polsce

OC na miesiąc

Ubezpieczenie OC na raty

OC dla młodego kierowcy

Kalkulator OC

https://beesafe.pl/kalkulator-oc-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-ac/ https://beesafe.pl/ubezpieczenie-samochodu/ https://beesafe.pl/najtansze-oc/